CHP Aydın İl Kongresi

- Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan: - "(Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar'ın görevden uzaklaştırılması) Biz bu kumpasa ortak olmayacağız. Belediye başkanlarımızı size yedirmeyeceğiz."

CHP Aydın İl Kongresi

AYDIN (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, CHP'li belediye başkanlarına kumpas kurulduğunu iddia ederek, "Biz bu kumpasa ortak olmayacağız. Belediye başkanlarımızı size yedirmeyeceğiz." dedi.

CHP Aydın İl Başkanlığı'nın Atatürk Spor Salonu'nda yapılan olağan kongresinde konuşan Tezcan, Türkiye'nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini söyledi.

Böyle bir dönemde parti olarak başka bir Türkiye yaratmak zorunda olduklarını belirten Tezcan, "Türkiye 17 aydan bu yana olağanüstü şartlar altında yaşıyor. Türkiye'de olağanüstü hal şartları dediğimizde basit bir anayasal durumdan bahsetmiyoruz. Bir darbe ekibinden bahsediyoruz." görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de hukukun, adaletin, insan hakları ve mülkiyet hakkının güvence altında olmadığını iddia eden Tezcan, CHP olarak 2 bin lira asgari ücret önerisinde bulunduklarını ancak AK Parti hükümetinin bin 600 lira verdiğini kaydetti.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın görevden alınmasına da değinen Tezcan, CHP'li belediye başkanlarına operasyon yapıldığını ileri sürdü.

Tezcan, şöyle konuştu:

"Hükümet kumpas yaparken suçüstü yakalandı. Beşiktaş belediye başkanıyla ilgili İçişleri Bakanlığı ortada delil yokken İstanbul Valiliğine yazı yazıyor ve diyor ki 'Beşiktaş Belediye Başkanını görevden alacağım, git delil topla.' Bu, iktidar eliyle belediye başkanlarına kumpas kurma planıdır. Biz bu kumpasa ortak olmayacağız. Belediye başkanlarımızı size yedirmeyeceğiz.

Bize kirli bir pazarlık önerdiler. 'Biz kendi işimize gelmeyen belediye başkanlarını istifa ettireceğiz, siz de istifa ettirin. İstifa etmezlerse savcılık, adliye yolu açılır' dediler. Biz buna ortak olmadık çünkü belediye başkanlarımızın verilmeyecek bir hesabı yoktur. Belediye başkanlarını görevden almak halkın iradesine kumpas kurmaktır."

AK Parti iktidarının faiz ve ithalat lobisine teslim olduğunu öne süren Tezcan, et ve zeytinyağı ithal edilmesi konusundaki girişimlerin yerli üreticiye darbe vuracağını savundu.

Aydın İl Kongresi'nde konuşmaların ardından 637 delege, Ali Çankır başkanlığındaki tek listeyle gidilen seçimde yeni yönetimi belirlemek üzere sandık başına gitti. Oylama öncesi yönetim için önerilecek listelerin blok veya çarşaf liste olması konusunda tartışma yaşandı. Delegelerin çoğunluğunun oyuyla blok listede karar kılındı.

AA

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER