banner171

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi sonuçlandı!

Bir süredir ihalesi devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında nihayet karar verildi. köprünün ihalesini Kore - Türk ortak yapım şirketleri aldı. Açıklama ise Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan geldi.

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi sonuçlandı!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Valiliği’ni ziyaret için gittiği Kars Harakani Havalimanında gazetecilerin karşısına geçti. Bir süredir gündemde olan 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında konuşan Arslan, ihalenin nihayet sonuçlandığını açıkladı.

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi için bugüne kadar 15 farklı şirketin başvuruda bulunduğunu belirten Arslan, bu başvurulardan 8 tanesinin yabancı şirket, 7 tanesinin ise Türk şirketleri olduğunu söyledi. ihale dosyalarını incelerken öncelikle eksik hazırlanmış olan dosyaları elediklerini belirten Arslan, sonuç olarak 4 şirketin belirlendiğini ifade etti.

4 Şirket Girişim Grubu İhaleyi Kazandı

Dosyasında hiçbir eksik olamayan ve oldukça iyi bir teklifle gelen Türk ve Kore şirketlerden oluşan 4 ihale dosyasını belirlediklerini söyleyen Arslan, bu dört şirketin ortak girişim ile köprü ihalesini aldığını sözlerine ekledi.   

Söz konusu 4 şirketten 2 tanesinin Koreli Dealim ve SK isimli şirketler, 2 tanesinin ise Yapı Merkezi ve Limak isimli şirketler olduğunu ifade eden Arslan, belirlenen bu dört şirketin ortak olarak köprü inşasını gerçekleştireceklerinin altını çizdi.

16 Yıl 2 Ay 12 Günlük Anlaşma

4 şirketin ihale dosyasında belirtilen sürenin 16 yıl 2 ay ve 12 gün olduğunu belirten Bakan, köprünün yapım aşaması olan 5,5 yıllık sürenin de bu tarihin içerisinde olduğunu ifade etti. verilen sürenin kendileri için oldukça iyi olduğunu söyleyen Bakan Ahmet Arslan, 18 Mart günü köprünün temel atma töreninin gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER