Yeni kimlik kartları için hangi evraklar gerekli?

Yeni yılla birlikte geçiş süreci başlayan çipli kimlik kartını almak için hangi evraklar gerekli? Kimlik kartları nereden alınacak? İşte tüm detaylar...

Yeni kimlik kartları için hangi evraklar gerekli?

Yeni yıla girilmesiyle birlikte çipli kimlik kartı başvuruları da başladı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni kimlik için yapılan başvuru sayısının 2 milyonu geçtiği ifade edildi. çipli kimlik almak isteyen vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle nüfus müdürlüklerinde fazla mesai yapıldığı da öğrenildi.

Yeni kimlik kartları ile ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık yetkilileri, 2 Ocak tarihinde başlayan başvuruların şu anda 2 milyon rakamına ulaştığını belirtirken, başvurular kapsamında 750 bin kişinin kimliklerinin basıldığı ifade edildi.  

Eski Kimlik Belgeleri Geçerliliğini Sürdürecek

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yeni kimlik için başvuruda bulunmayan vatandaşların eski kimliklerini kullanabileceğini belirtirken, eski nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirmeyeceğinin de altını çizdi. Bu dönem içerisinde doğum ve kayıp gibi durumlarda ise geçici bir kimlik kartının verileceği ifade edildi.

Bakanlık, yeni kimlik kartı almak isteyenlerin mağduriyet yaşamaması ve sorunsuz şekilde kısa sürede kimliğini alması için nüfus müdürlüklerinin mesai saatlerinin yeniden düzenleneceğini belirtti. Bu kapsamda yeni kimlik kartları alımı için şu an mevcut olan yoğunluk bitene kadar hafta içi saat 19;00, hafta içi ise 09;00 – 17;00 arasında hizmetin devam edeceği belirtildi.

Yeni çipli kimlik kartını almak için hazırlanması gereken belgeler ise  şu şekilde sıralandı;

  • 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, pasaport, memur cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi kişiyi tanıtıcı bir belge

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER