Eski bir müdürün hikayesi...

Eski bir müdürün hikayesi...
Bu aralar Amasya gündemini ne kadar lüzumsuz insanların gereksiz amaçları meşgul etmekte değil mi?
Bunlardan bir tanesi ve en cüretkâr olanı ise eski bir müdür…
Uzun bir süredir sarfınazar davranmaya çalışsam da, haddini aşan cümleler ile asabımı gerçekten bozmuş ve zamanımı çalmıştır bu eski müdür…
Zamanın belediyesinde ihtişamlı bir müdürlük geçmişi olan bu insan, hiç kimseyle konuşmaz, kimseyi muhatap almaz, kibir içinde yaşardı. O dönemde başka işi olmadığı için sağdan soldan topladığı bilgileri belediyenin mali kaynaklarını kullanarak bastırdı ve belediye kültürel yayınlar arşivine kazandırdı. Her kitabın maliyetini belediye (yani halk) ödedi, cakasını ise bu müdür attı. 
Eee ne var bunda diyenler olabilir…

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, 12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali programının açılış konuşmasında kürsüye çıkarak, Atatürk’ü karşılamaya giden Amasyalı 53 kişinin adını tek tek okudu. İzleyicilerin çok etkilendiği bu isimleri şehrin merkezine (Yavuz Selim Meydanı) tablo yaptırıp astırdı. 
Sonra bu zat ortaya çıkarak lafügüzaf sözler ile sataşmaya başladı, şehrin belediye başkanına sözlü saldırılar yaptı. Bununla da yetinmeyip Amasya Belediyesine İhtarname gönderdi. 
Bu şahıs, Sayın Sarı’nın bu bilgilere kendisinin yazdığı kitaplardan ulaştığını düşünmekte… Kibir feriştahı bu olsa gerek…
Diyelim ki onun dediği gibi…
Ya bu akıl yoksunu bilmez mi? Sen o koltukta yıllarca bu bilgileri araştırıyorsun diye maaş aldın. Araştırdığın bu bilgileri derleyince,  bastırmak için belediyenin mali kaynaklarını kullandın. Yarın bir gün bana hesap sorulmasın diye Amasya Belediyesi’nin adına çıkarttığın kitapları, Amasya Belediyesi Kültür yayınlarına dâhil ettin. Şimdi o yayınlar senin mi? Yoksa Amasya Belediyesinin mi?
Ben Amasya Belediyesinde 1 yıl basın biriminde görev yaptım. Görev sürem boyunca, belediyenin bana zimmetlediği kameradan yüzlerce görüntü, binlerce fotoğraf çektim. Hepsini Belediye Basın arşivine kaydettim. Bu emeğin karşılığında ise bana her ay maaş ödendi. Hakkımı aldım, bitti. Şimdi ben o görüntüler ve fotoğraflar benim, kullanamazsınız diyebilir miyim?
Onunki emek ise, benimki neydi? O mevcut bilgileri derledi, ben yoktan bilgiler edinip haberler yaptım. Onun kitapları bilgi toplaması, benim resimlerim görüntülerim özgün içerik. 
Ve kendisi hala bir Amasya Belediyesi çalışanı…
Sayın Sarı, kendisi hakkında aşağılayıcı ve küçük düşürücü söylemlerde bulunan bu memurunu işten çıkarmayarak hala çok yetkin davranıyor. Ben bu kadar sabırlı olamazdım… 
Şimdi ben Amasya Belediyesinde çalışmıyorum. Sayın Sarı, benim çekmiş olduğum bir resmi billboardlara ve reklamlara verse, ben de onun gibi mi yapmalıyım? Hem hakkım değil, hem etik değil!
Kısaca haklı değilsin eski müdür…
Sen ihtişamlı müdürlüğün elinden gittiği için bu kadar kızgınsın. Vatandaş’a tepeden baktın, yıllarca kimsenin sesini duymadın, halkın içine girince sesin gür çıkmaya başladı. Özel makam araçları, özel şoförler ile gezmeler bittiği için sesin gür çıkıyor.
Kendin kes, kendin öde devri bittiği için sesin gür çıkıyor.
Özel Kalem Müdürü iken 10 yılda onlarca kitap bastıran sen, kaynak kesilince kitapta yazamaz oldun. 31 Mart 2019 seçiminden bugüne 16 ay geçmesine rağmen henüz bir hikâye kitabını bile göremedik…
Sosyal Medya üzerinden bazı gazetecilerin ayağına gelip reklam dilendiğinden söz ediyorsun. O günleri unutmadığını söylüyorsun. Sadece bu söylemin bile gazetecilere bir hakarettir. Sen o koltuğa hizmet etmek için oturdun. Ego tatmin etmek için değil. Hiçbir kimse senden reklam almaya gelmedi. Bu konular başkan ile konuşuldu. O’nun onay vermesi üzerine sen sadece evrak takibini yaptın. Ama görüyorum ki bu bile seni şımartmaya yetmiş.
Ne deyim sana? Allah akıl versin de bu yanlışlarından ivedilikle vazgeç.
Yoksa bu ciddiye almıyorum dediğin ben, senden 30 yılın hesabını belgeler ile sorar tüm kamuoyu önüne sererim… (Tehdit değil ikaz)
Bir söz ile yazımı sonlandırmak istiyorum…
ÖyIe horozIar vardır ki, öttükIeri için güneşin doğduğunu sanırIar. (Ledric Dumont)
Saygılarımla…
Ferhat TUTAK


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet’lebe şarjör
Ahmet’lebe şarjör - 1 ay Önce

Adamsın vessalam kalemine yüreğine dağlık abim

Ahmet başpınar
Ahmet başpınar - 1 ay Önce

Bu müdür bizimle aynı jenerasyon. Okul yıllarından beri tanırım. Hep kibirli, hep üsten bakan kendini beğenmiş biri

Sümeyye
Sümeyye - 4 hafta Önce

Yazınızı dikkat ve hayretler içinde okudum. Allah akıl versin. Herkes görevini yapar, yeni göreve başlayana iyi temennilerde bulunur. Eski müdür ayıp etmiş.

Kul Hakkı Var Unutma
Kul Hakkı Var Unutma - 4 hafta Önce

Kızını belediyeye yerleştirirken de hak var mıymış acaba ?