Ev kadınıydı KOSGEB desteğiyle işveren oldu

- Amasya'da yaşayan Nuran Çağın, ev hanımıyken KOSGEB'den aldığı hibe ile kafe açarak hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor

Ev kadınıydı KOSGEB desteğiyle işveren oldu

AMASYA (AA) - Amasya'da yaşayan ev hanımı Nuran Çağın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı hibe ile açtığı iş yerinde 3 kadına da iş olanağı sağladı.

Evinde unlu mamuller ile çeşitli yemekler yapıp satan 2 çocuk annesi 38 yaşındaki Çağın, müşterileri ve yakınlarının tavsiyesiyle iş yeri açmaya karar verdi.

Girişimcilik kursunu başarılı şekilde tamamlayan Çağın, daha sonra destek için KOSGEB'e başvurdu.

KOSGEB'den 80 bin lira hibe almaya hak kazanan Çağın, hayalini kurduğu kafeyi açarak 3 kadına da istihdam olanağı sağladı.

Çağın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın girişimci olarak kendi işini kurmanın ve işveren durumuna gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Çocukluğundan beri bir kafe açma hayali olduğunu dile getiren Çağın, "KOSGEB'in bu konuda desteği olduğunu da duyunca gerekli işlemleri halledip başvurdum. Devletin verdiği hibe olmasaydı iş yeri açamazdım. KOSGEB desteği hayatımı değiştirdi. Şimdi yanımda 3 elemanım var. Onlarla güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz." dedi.

İş yerini 3 yıl önce açtığını aktaran Çağın, iki ay içinde kara geçtiğine dikkati çekti. Şimdi işini büyütmeyi düşündüğünü dile getiren Çağın, şunları kaydetti:

"Kadınların da ülkedeki her birey gibi daha çok çalışması ve girişimci olması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar evde oturmasın, cesur olsun, kendi ayakları üzerinde dursunlar. Devletimiz çalışmak isteyene çok büyük destekler veriyor. Her zaman bir umut vardır. Ben umudumu hiçbir zaman yitirmedim. İlk başta ben de çok yoruldum, umutsuzluğa kapıldım ama şimdi her şey yolunda."

Çağın, çocukların daha sağlıklı beslenebilmesini de hedeflediğine işaret ederek, "İş yerimin çevresinde okullar var. Her gün öğle vakti çocuklara sağlıklı yemekler sunuyorum. Aileler de bu durumdan çok memnun. Arada gelip kontrol ediyorlar. İçleri rahat şekilde bütün müşterilerimiz gelip burada ne isterlerse yiyor." diye konuştu.

Çalışanlardan Esma Danışan da kadın dayanışması içinde çalıştıklarını dile getirerek, "3 çocuğum var. 2'si üniversiteye gidiyor. Buradan aldığım ücretle aileme katkıda bulunuyorum." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER