Kurgusal Duruşma Yarışması

ÇORUM (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Eğitim Merkezi tarafından stajyer avukatlar arasında düzenlenen 2018 yılı Kurgusal Duruşma Yarışması'nın Batı Karadeniz Bölge elemeleri Çorum'da başladı. Çorum Barosunun ev sahipliğinde...

Kurgusal Duruşma Yarışması

ÇORUM (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Eğitim Merkezi tarafından stajyer avukatlar arasında düzenlenen 2018 yılı Kurgusal Duruşma Yarışması'nın Batı Karadeniz Bölge elemeleri Çorum'da başladı.

Çorum Barosunun ev sahipliğinde kentteki bir otelde düzenlenen elemeye, Zonguldak, Kastamonu, Karabük, Düzce, Bartın ve Amasya'dan elen gelen 3'er stajyer avukatın oluşturduğu 7 ekip katıldı.

Yarışmada, iddia ve savunma makamları kura çekilerek belirlendi.

Yarışmada stajyer avukatların oluşturduğu ekipler, TBB Eğitim Merkezi tarafından belirlenen bir olayı yargıç masasında oturan jüri üyelerine anlatarak bir duruşma canlandıracak.

Çorum Barosu Başkanı Altan Akpınar, burada yaptığı konuşmada, yarışmanın dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması'nın imzalandığı Çorum'da yapılmasının kendileri açısından önemli olduğunu söyledi.

Yarışmaya katılan stajyer avukatların mesleğe başlamadan önemli bir tecrübe elde ettiklerini ifade eden Akpınar, "Yarışmaya katılan genç meslektaşlarımız, öz güven anlamında mesleğe bir adım önde başlayacak. Bu yarışmanın artılarını, meslek hayatınız boyunca göreceksiniz." dedi.

TBB Yarışma Kurulu Üyesi Şeref Kısacık ise stajyer avukatlara yarışmanın kurallarını anlattı.

Emekli Yargıtay Tetkik Hakimi Özcan Güven, Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Sınar ve Ankara Barosu avukatlarından Savaş Özdağ da yargıç masasında jürilik yaptı.

İddia ve savunma makamları bölge birincisi olmak için yarına kadar mücadele edecek.

Bölgelerde birinci olan takımlar, 15-16 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilecek final yarışmasında yeni bir olay metni üzerinden yapacakları iddia ve savunma ile Türkiye derecesine girme mücadelesi verecek.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER