Öğrencilerden "akılda kalan" insan iskeleti

AMASYA (AA) - Gümüşhacıköy ilçesinde ortaokul öğrencileri, fen bilgisi dersinde iskelet sistemini daha kolay, akılda kalıcı şekilde öğrenmek için uzuvları çağrıştıracak farklı malzemelerle model iskelet sistemi tasarladı. Ülkü Ortaokulu...

Öğrencilerden

AMASYA (AA) - Gümüşhacıköy ilçesinde ortaokul öğrencileri, fen bilgisi dersinde iskelet sistemini daha kolay, akılda kalıcı şekilde öğrenmek için uzuvları çağrıştıracak farklı malzemelerle model iskelet sistemi tasarladı.

Ülkü Ortaokulu öğrencileri fen bilgisi dersinde zorlandıkları iskelet sistemi konusunu eğlenceli hale getirmek için kendileri akılda kalıcı ve eğlenceli bir iskelet sistemi yaptı.

Öğrencilerin yapmış oldukları iskelet sisteminde kafa tası yerine tas, kalp yerine kuş, kaval kemiği yerine flüt, diz kapağı yerine konserve kapağı gibi malzemeler yer alıyor.

Okulun 6-B sınıf öğrencisi Sudenur Kaya, hazırladıkları iskelet sistemiyle ilgili yaptığı tanıtımda, fen bilgisi dersinde işlemiş oldukları iskelet sistemi konusu anlamayarak kemiklerin yerlerini karıştırdıklarını, bunun için böyle bir model hazırladıklarını söyledi.

Yaptıkları iskelet sistemi modelinde artık kemiklerin yerlerini unutmadıklarını ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kafa tası yerine tas, kulak yerine kepçe, köprücük Kemiği yerine kendi yaptığız köprü, adem elması kemiği yerine elma koyduk. Bu kemiğin sadece erkeklerde olduğunu bu iskeletimizi yaparken öğrendim. Kürek kemiği yerine kürek, göğüs kafesi yerine kuş kafesi, kalp yerine ise gönül kuşu koyduk. Leğen kemiği yerine leğen, diz kapağı yerine konserve kapağı, kaval kemiği yerine ise kaval bulamadığımız için flüt, el ve ayak tarak kemikleri yerine ise tarak koyarak iskeletimizi tamamladık.”.

Proje danışman öğretmeni Fahrettin Küçük ise öğrencilerinin böyle bir fikirle geldikleri zaman onlara yardımcı olmak istediğini belirterek, bir takım araştırmalar yaparak birazda mizah ekleyerek öğrencileri ile böyle bir iskelet sistemi oluşturduklarını belirtti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER