Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

AMASYA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Amasya'nın Taşova ilçesinde çalışmalara başlandı.Gençlik...

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

AMASYA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Amasya'nın Taşova ilçesinde çalışmalara başlandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilkokullarda okuyan öğrencilerin her biri için oluşturulan özel tarama merkezlerinde 20 metre sürat koşuşu, el kavrama kuvveti, çeviklik testi, geriye sağlık topu atma, dikey sıçrama, esneklik, oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, antropometrik ölçüm ve performans testi yapıldı.

Merkez Spor Salonu'nda oluşturulan 8 istasyonda yeteneklerini ve süratlerini sergileyen öğrencilerin elde ettikleri süreler ve veriler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gönderilen cihazlar vasıtasıyla otomatik olarak bakanlık merkezindeki veri toplama merkezine ulaşıyor.

Değerlendirme sonucunda yetenekli öğrencilere temel spor eğitimleri verilerek, eğilimli oldukları branşlara yönlendirilip ülkeyi temsil edecek sporcular yetiştirilecek.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Dayıbaş, yaptığı açıklamada, Türk sporunun uluslararası standartlara uygun şekilde geniş kitlelere yaygınlaştırılmasını ve sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER