Amasya Büyükşehir Oluyor

13 il büyükşehir olmuştu ve Cumhurbaşkanı yeni açıklama yaptı. 30 il de büyükşehir olacak.

Amasya Büyükşehir Oluyor

Cumhurbaşkanı R. Tayyip ERDOĞAN'ın Ak Parti milletvekilleri ile buluştu. Buluşma sonrası problemler konuşuldu.

Türkiye'de büyükşehir sayısı son düzenleme ile birlikte 30 olmuştu. Büyükşehir olmayan illerde meydana gelen engellerin devam etmesi üzerine yeni düzenleme teklif edildi. 

Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  büyükşehir  olmayan illere götürülen hizmetlerde sıkıntılar yaşandığını, farklı imar kararlarının alındığını belirtmesi üzerine Erdoğan, "Bu sorunu biz de tespit ettik. Yeni bir düzenleme yapacağız. Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir sayısı 50-60'ı bulabilir. Büyükşehir merkez belediyeler güçlendirilecek" dedi.

Nüfusu 700 bin olan iller büyükşehir kapmasıma alınmıştı ve 13 il büyükşehir olmuştu.

Yapılan düzenleme ile nüfusu 700 bin olan iller büyükşehir olmaya dahil edilmiş ve düzenleme buna göre yapılmıştı. 700 bin nüfusu olan iller ise  Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van gibi 13 şehir büyükşehir olmuştu.

YENİ DÜZENLEME İLE 300 BİN NÜFUSLU İLLER BÜYÜKŞEHİR OLACAK

Yeni düzenleme ile 700 bin olan rakam 300 bin nüfusa inidirilecek. Böylece 300 bin nüfusu olan Türkiye'de toplam 28 il daha büyükşehir olmuş olacak. Yeni düzenlemeler ile Türkiyede toplam büyükşehir sayısı 58 olacak.
 

KARS VE BOLU 300'ün TAM SINIRINDA

Aşağıda verilen listede  nüfusu 300 bin olan 28 ilimizin tam listesi bulunmaktadır. Yeni düzenlemenin uygulamaya geçmesi ile birlikte büyükşehir olmuş olacak. Listenin dışında kalan fakat tam sınırda olan Bolu ve Kars'da 28 ile dahil edilirse toplamda 30 il büyükşehir olmuş olacak.

 

İŞTE BÜYÜKŞEHİR OLACAK İLLER


Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okan Tunç
Okan Tunç - 2 yıl Önce

Amasya da büyük şehir olursa , her yer olur

İsmet Gökay
İsmet Gökay - 2 yıl Önce

Neden Amasya nüfusu 300 bini geçiyor

kerim celik
kerim celik - 2 yıl Önce

Amasyanin buyuksehir olmasi demek daha cok hizmet yapilmasi demek oluyobr hayyirli ugurlu olsun

vedat
vedat - 2 yıl Önce

Olsun karadenizin incisi yakisir olsun benim amasyam

ilker tozlu
ilker tozlu - 2 yıl Önce

Cumhurbaşkanımız dediyse olur geriye yurt genelinde 20 şehir kalıyor onlarında yakında ben büyük şehir olacağına inanıyorum özellikle doğu illeri

dvt
dvt - 2 yıl Önce

büyükşehir olacaz diye sevinen akıllılar?; devlet sizin kara karşınız kara gözünüze mi büyükşehir yapiyo sanıyosunuz. iki katı daha fazla vergi almak için yapiyo.

Bilal ergül
Bilal ergül - 1 yıl Önce

Amasya büyükşehir olsun köyler mahalle olsun adam gibi insan gibi yolumuz suyumuz olsunda varsın iki katı vergi alsın devletimize helali hoş olsun Siz arabanızla gümüşhacıköyden keçiköy-eymir-çitli-ovabaşı-köseler istikametine bir seyahat edinde ne demek istediğimi anlarsınız.Yalnız yola çıkmadan önce rot balanscınızdan randevu almayı unutmayın

Yasin Sığırcı
Yasin Sığırcı - 12 ay Önce

Can amasyam Artık AMASYA BÜYÜKŞEHİR BEY diyeceksiniz


SIRADAKİ HABER