Amasya'nın kör noktaları Türkiye'de ilk 4 'te

Trafik kazaları ülkemizde genellikle dini bayramlarda tatillerini memleketlerinde yada tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşların, özel araçları ve toplu taşıma araçları ile yola çıkması yollarda trafik yoğunluğu oluşturuyor.

Amasya'nın kör noktaları Türkiye'de  ilk 4 'te

Uzmanlarca oluşturulan çalışma kapsamında, 6 kara nokta bulan İstanbul ilk sırada yer alırken ikinci sırada 5 kara noktayla Kocaeli, 4 kara nokta ile Ankara ve 3 kara nokta ile Bolu izledi.
Yapılan araştırmalara göre dini bayram tatillerinde 8 yılda bin 137 kişi hayatını kaybetti.

Tatil yerine bir an evvelce ulaşmak isteyen sürücülerin birtakım trafik kurallarına uymaması nedeniyle de çok sayıda trafik kazası ortaya geliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeye göre, Türkiye'de 2008-2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarında tatil olan 123 günlük dönemde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 şahıs hayatını kaybetti, 44 bin 941 şahıs de yaralandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünce oluşturulan çalışmada, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 adet kara nokta gözlemlendi.

Türkiye'de 2008-2016 yılları arasında trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı iller ve ortaya geldiği noktalar şu şekilde sıralandı:

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 kara noktayla ilgili gerekli düzenleme ve denetimlerin yapılması için il emniyet müdürlüklerini uyardı.

Yetkililer, yoğun bayram trafiğinde dikkatli olmalarını istedikleri sürücüleri uykusuz direksiyon başına geçmemeleri, trafik sıkışıklığının yaşandığı bölgelerde sabırlı olmaları, aşırı hız ve hatalı sollama yapmamaları, emniyet kemerini takarak yolculuk yapmaları ve bütün kurallara uymaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 20:17

ajans05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER