banner171

Amasya'nın ülkemizde ki önemi

MHP Amasya İl Başkanı Erhan Demir, 12 - 22 Haziran Amasya Tamimi'nin 101. yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Amasya'nın ülkemizde ki önemi


Başkan Demir mesajında şunları aktardı; "8500 yıllık tarihinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Amasya, bugün “Müze Kent” ifadesiyle tanımlanabilen, güzel yurdumuzun nadide incilerinden biridir.Sahip olduğu eşsiz değerlerin yanı sıra Milli Mücadelenin başlaması ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına Amasyalıların onurlu duruşu ile tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırmıştır.
Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğu bir dönemde tek kurtuluşun büyük Türk Milletine güvenmekte ve ona dayanmakta olduğunu bilen Mustafa Kemal Paşa, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya teşrif etmiş ve kendisini karşılayan Amasyalıların “Paşam emrinizdeyiz” sözleri, Ulu Önder’in milletine güvenmekte ne kadar haklı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Mustafa Kemal Paşa, bağımsızlığa giden yol haritasını ve kurtuluş reçetesini, 22 Haziran 1919’da ilimizden dünyaya ilan ettiği Amasya Tamiminde geçen “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözleriyle açıklamıştır. “Amasya Tamimi” bu yönüyle, Cumhuriyetimizin doğum belgesi niteliğini de taşımaktadır. Dünyayı etkisi altına alan Pandemi nede ile bu yıl bazı kısıtlamalar yapılacak,toplu ve kalabalık ortamlardan uzak olarak kutlanacaktır. 12 - 22 Haziran 2020 tarihleri arasında kutlayacağımız bu anlamlı günün 101. yıldönümünde tüm Amasyalıların bu onurlu gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Allah'a emanet olun."

AJANS05 HABER/ Ferhat TUTAK

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 10:54

Ferhat TUTAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER