banner171

Çiftçiyi yağışlar sevindirdi, dolu ve sel üzdü

Amasya'da geçtiğimiz hafta etkili olan dolu yağışları bazı bölgelerde çok fazla hasar verdi. Bu sene çok yüksel rekolte bekleyen çiftciyi yağmur sevindirirken, dolu ise çiftçiyi üzdü.

Çiftçiyi yağışlar sevindirdi, dolu ve sel üzdü

Mayıs ve Haziranda gelen yağışlar, kuraklık riskinin bulunduğu bölgelerde hububatın gelişimi için faydalı oldu. Bazı bölgelerde ise dolu ve sel nedeniyle tarım alanları ve ürünler zarar gördü.
Amasya ve çevresinde son günlerde yaşanan dolu ve yoğun yağış başta arpa, buğday ve kiraz olmak üzere ekili ürünlerde zarara neden oldu. Zarar gören tarım alanlarındaki ürünleri ciddi bir masrafla hasat aşamasına getiren üreticileri zor durumda bıraktı. Amasya'da ekili ürünlerdeki zararın yaklaşık %30-80 civarında olduğunu tahmin ediliyor.
Tarımsal faaliyetlerin adate doğa ile bir savaş olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkati çekeren Amasya çiftcisi, oluşan zarar nedeniyle zor durumda kaladıklarını ve destek beklediklerini ifade ettiler.

Çiftciler, zirai kredi vadelerinin uzatılması ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden destek beklediklerini vurguladılar.
Dolu yağışı yaprakları delmekte, tomurcukları ezmekte, çiçekleri tahrip ederek filizleri kırmaktadır. Ayrıca dolu, tahıl ve baklagilleri yatırmakta, ağaçları yaralamakta, meyve dökümlerine yol açmakta, ürünlerde kalite kaybına sebep olmaktadır. Yağışlarla oluşan zararın tespiti amacıyla Amasya'da hasar tespit komisyonları çalışıyor. Ürünlerini sigortalatan üreticiler hasar ihbarlarını yaptı, eksperlerin çalışmaları devam ediyor.
Bu arada, Tarım ve Orman Bakanlığı Amasya İl Müdürlüğünü bağlı ekiplerin hasar tespit çalışması devam ediyor. Tespit çalışması bitince dolu'nun Amasya'daki hasarı ortaya çıkacak.

YORUM GAZETESİ

Ferhat TUTAK

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER