banner171

Cumhurbaşkanı Erdoğan referandum teklifini onayladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sunulan referandum teklifini sonunda onayladı. Onayın ardından değişikliğin başbakanlığa gönderildiği belirtildi. Peki, referandum tarihi belli oldu mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan referandum teklifini onayladı!

Son günlerin en önemli konularından biri olan referandum teklifi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuştu. Erdoğan’ın teklifi onayladığı öğrenildi. Şimdi ise gözler referandumun ne zaman yapılacağına çevrildi.

Bugün yaşanan gelişmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Değişikliği ile ilgili teklifi onaylayarak Başbakanlığa gönderdiğini ifade etti.  

Numan Kurtulmuş’tan Açıklama

Yaşanan gelişmenin ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan bir açıklama geldi. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum teklifini onayladığını belirtirken, sıradaki için Yüksek Seçim Kurulu’na ait olduğunu ifade etti.  

Yüksek Seçim Kurulu’nun referandum tarihini belirleyeceğini ifade eden Kurtulmuş, bu tarihin yüksek ihtimalle 16 Nisan olacağını ve 60 gün içinde seçim yapılması ile ilgili kararın kısa sürede verileceğini sözlerine ekledi.  

Referandum tarihinin büyük ihtimalle 16 Nisan olacağı belirtildi. Bir süre önce konu hakkında açıklamada bulunan Bekir Bozdağ’ın da tarih olarak 16 Nisan’ı söylediği biliniyordu.

Yeni Anayasa Teklifinde Neler Var?

Önümüzdeki aylarda referanduma gidecek olan yeni Anayasa değişikliğinde yer allan maddeler ise şu şekilde;

  • Milletvekili sayısı 600’e çıkartılacak
  • Milletvekili olma yaşı 18’e indirilecek
  • Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak
  • Cumhurbaşkanı partili olabilecek
  • TBMM’de salt çoğunluk sağlanırsa Cumhurbaşkanı yargılanabilecek
  • Cumhurbaşkanı bakanlık kurma, kaldırma ve yetki değişikliği gibi kararları tek başına alabilecek

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER