Hz. Süleyman'ın mühürü Amasya'da bulundu

Hz. Süleyman (AS) a ait olduğu düşünülen mühür Amasya'nın ilçesinde bir köyde yapılan baskın jandarma ekipleri tarafından ele geçirildi.

Hz. Süleyman'ın mühürü Amasya'da bulundu

Amasya’da jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyon ile Hz. Süleyman (AS)’a ait olduğunu tahmin edilen bronz mühür ile birlikte 11 adet tarihi eser ele geçirildi. 

Alınan bilgilere göre, Amasya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri alınan bir ihbar üzerine harekete geçerek Hamamözü ilçesine bağlı Kızılcaören köyünde S.Ö’nün evine baskın düzenledi.

Jandarma ekiplerinin baskın yapılan evde yapılan aramalar sonucunda Hz. Süleyman (AS)’a ait olduğunu düşünülen bronz mühür, üstünde ibranice ile yazılmış bronz muskalık, 2 tane metal kitabe büyü kitabı, 2 adet ve 5 yapraklı, 3 adet 4 yapraklı olmak üzere üzerinde ibranice yazı ve işaret bulunan 5 altın kitabe ele geçirildi.

Hamamözü ilçesi Kızılcaören Köyünde tarihi eser olduğu düşünülen eserler Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Amasya Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Jandarna tarafından gözeltına alınan S.Ö’nün jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

Amasya Valisi Osman Varol açıklama yaptı:

“İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin başarılı bir operasyon yaptı, ele geçirilen eserlerin müze müdürlüğünde incelenmesi sonucu, tarihi eser niteliğinin teyit edildiğini ancak eserlerin dönemlendirilmesinin uzmanlarca incelenmesinden sonra ortaya çıkacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 02:56

ajans05

YORUM EKLE
YORUMLAR
esin
esin - 1 yıl Önce

bizim köylümüz eski eserlere çok düşkündür çok sahiplenir evinde saklar dışarı çıkarmaz >:(

SIRADAKİ HABER