banner171

İstanbul'da büyük deprem olacak mı?

Son günlerde Çanakkale'de ardı ardına yaşanan şiddetli depremler korku ve paniğe neden olmaya devam ediyor. Gözler konunun uzmanlarına çevrilmiş durumda. İstanbul'da beklenen şiddetli deprem yakın mı?

İstanbul'da büyük deprem olacak mı?

Çanakkale günlerdir art arda depremlerle sarsılmaya devam ediyor. Bugün de yaşanan depremin ardından özellikle İstanbullular büyük korku yaşamaya başladı. Vatandaşların bu korkularına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve deprem bilimciler ortak bir açıklamada bulundu.

 Açıklama, Düzce Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Ateş’ten geldi. İstanbul’da şiddetli bir depremin olacağını belirten Ateş, bu deprem için daha zamanın olduğunu ifade etti.

İstanbul Depreminin Zamanını Bilemiyoruz

Ateş açıklamasında, son dönemde Çanakkale’de çok sık deprem olduğunu ancak bu depremlerin İstanbul ile ilgisi olmadığını vurgularken, depremlerin tetikleyici etki göstermeyeceğini düşündüklerini ifade etti.

Çanakkale’de gerçekleşen depremlerin 6 büyüklüğünün altında olduğunu belirten Ateş, bu durumun küçük kırılmalar şeklinde ifade edilebileceğini söyledi. Kuzey Anadolu Fay Hattının 3 kola ayrıldığının altını çizen Ateş, bu kollardan bir tanesinin Çanakkale’den geçtiğini sözlerine ekledi.

Yaşanan depremlerin Anadolu fay hattı üzerindeki sıkışmalardan kaynaklandığının altını çizen Ateş, bu durumun büyük depreme engel olmayacağını da sözlerine ekledi.

Büyük Bir Deprem de Her An Olabilir

İstanbul’da büyük bir deprem beklendiğinin altını çizen Ateş, bu depremin zamanı hakkında hiçbir bilgilerinin bulunmadığını da ifade etti. Beklenen depremin 7,2 – 7,3 civarı beklendiğini söyleyen Ateş, 6,5 – 7 arasında da gerçekleşme ihtimali bulunduğunu açıkladı.

Depremle birlikte fay hattında meydana gelecek olan kırılmanın nasıl olacağını da bilmediklerini söyleyen Ateş, hattın üçte birinin kırılması halinde az şiddetli bir deprem olacağını ancak yarısının kırılmasıyla şiddetli bir depremin yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER