banner171

Kene Vakası, Kovid-19’u Geride Bıraktı

AMASYA'nın çevre il ve ilçelerinde son günlerde büyük artış gösteren kene ısırması soncu KKKA tanısı konulan hasta sayısı her geçen gün artıyor. Bölgede, geçtiğimiz yıl boyunca görülen vaka sayısına bir ayda ulaşıldı. Amasya'da bu yıl bugüne kadar görülmeyen KKKA tanısı konusunda uzmanlar uyarıyor. Dikkatli olun!

Kene Vakası, Kovid-19’u Geride Bıraktı

Yeni salgın kabusu!
Amasya'nın çevresindeki bölgede kene ısırması soncu KKKA tanısı konular hasta sayısı yaklaşık 100’e ulaştı, geçtiğimiz  yıl boyunca görülen vaka sayısına bir ayda ulaşıldı. Neredeyse Kovid-19’u unutturan artış, bilim adamlarını da şaşırttı.
Bölgede geçtiğimiz yıl kene ısırması sonucu hastaneye başvuran 250 hastaya Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tanısı konulurken yaklaşık 20 kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Bu yıl erken görülmeye başlayan KKKA vakalarında 5 kat artış görüldü ve yaklaşık 500'ün üzerinde vaka tespit edildi. Tedavi altına alınan 12 kişi ise hayatını kaybetti. Uzmanlar, kenenin öldürücülük özelliğinin Kovid-19’a göre üç kat daha fazla olduğunu vurguladı.

Kenelere karşı 'Erken Müdahale' uyarısı!
Prof. Dr. Cihangir Akdemir, "Eğer kene, bünyesinde bizi hasta edici patojeni taşıyor ise yaklaşık 5-6 saat içinde bulaştırmaya başlamaktadır. Bu süre ne kadar uzar ise risk o kadar artmaktadır. Yani ne kadar erken fark edilir ise o kadar iyidir" dedi.

Özellikle kene popülasyonunun yoğun olduğu alanlar;

Sivas, Çorum, Tokat, Yozgat, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Erzincan ve Erzurum illerinde yoğun olarak bulunmaktadır.

YORUM

Ferhat TUTAK

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 23:56

Ferhat TUTAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER