banner171

Suluova'da yağış, maddi hasarlara sebep oldu

Amasya'nın Suluova ilçesini etkisi altına alan dolu yağışı bölgedeki tarım arazilerinde büyük zarara neden oldu.

Suluova'da yağış, maddi hasarlara sebep oldu

Dün gece saatlerinde Amasya ve çevre ilçelerde etkisi gösteren sağanak yağış, bazı bölgelerde dolu şeklinde yağdı. dolunun etkisi altında kalan bazı bölgelerde ise tarım arazileri büyük zarara uğradı.

Amasya'nın Suluova ilçesine bağlı Özalakadı köyünde bugün 14:30 sularında başlayan dolu yağışı yaklaşık 30 dakika sürdü ve 3274 dekar ekili arazide hasara neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, oluşan zararı şu şekilde anlattı;

"İlçemiz Özalakadı köyümüzde 13.06.2020 tarihinde etkili olan sağanak yağmur ve ardından  14:30 – 15:00 saatleri arası kısa süreli yoğun dolu yağışı dolayısıyla ekili alanlarda hasara yol açmıştır. Yapılan ilk değerlendirmelere göre 3.274 dekar alanda hasar meydana gelmiştir. Kısa süreli dolu yağışının etkilediği ekili ürünler;  Buğday , Arpa , Ayçiçeği yoğun olmak üzere, Yulaf, Nohut ve Ceviz de %70 - %80’e varan boyutlarda hasar oluşmuştur. Tespit çalışmaları devam etmektedir.

2020 yılı Ç.K.S beyanları Odamız kayıtlarına göre ;                               
Ayçiçek : 1.283 dönüm.
Buğday : 938 dönüm.
Arpa     : 905 dönüm.
Yulaf    : 63 dönüm.
Ceviz   : 50 dönüm.
Nohut   :35 dönüm.

TOPLAM : 3.274 dönüm.

Zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum .Odamız tarafından kurulan hasar tespit komisyonu daha detaylı tespit raporu hazırlayıp sonuçlarını ilgili yetkililerle iletilip çiftçilerimizin zararlarının telafisi için bütün kurumlar nezdinde gerekli girişimler ivedilikle yapılacaktır. Temsili ile yetkili olduğumuz çiftçilerimizin dün olduğu gibi her zor anlarında yanında olmak birinci önceliğimiz ve her zaman öyle olacak."

AJANS05 HABER / Ferhat TUTAK

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 17:06

Ferhat TUTAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER