banner171

Yüksek Jeofizik Mühendisi deprem için uyardı; Amasya ve Merzifon’a dikkat!

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında...

Yüksek Jeofizik Mühendisi deprem için uyardı; Amasya ve Merzifon’a dikkat!

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında, "Doğu Anadolu fay kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Türkiye'nin deprem haritasına baktığımız zaman ciddi hareketlilikler var'' dedi ve ekledi; Niksar, Reşadiye, Amasya ve Merzifon’a dikkat.

“Doğu Anadolu fay kırığı bir canavarla birleşmiş durumda!”

Prof. Dr. Ercan, Türkiye’nin deprem haritasıyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Deprem beklenen yerlere baktığımızda Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum bölgeleri öncelik aldı. Çünkü Doğu Anadolu fay kırığı en sonunda Kuzey Anadolu fay kırığı ile birleşti. Doğu Anadolu kırığı üzerinde deprem yoğunluğu yüzde 13 iken Kuzey Anadolu kırığında yüzde 53 oldu. Dolayısıyla Doğu Anadolu kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Gerginlik buraya aktı ve bu bölge tetik durumunda. Buralara önem verilmesi gerekir.”

Amasya, Merzifon, Niksar ve Reşadiye’ye dikkat!

Prof. Ercan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada önemli olan yerlerden Niksar, Reşadiye, Amasya ve Merzifon’a dikkat. Gelecek 10 yıl içinde Sakarya çukuru, Kaynaşlı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgelerinde deprem duyarlılığı yüksek alanlar. Marmara’nın güneyinde Bandırma, Gönen doğrultusu, Balıkesir ve Sındırgı arası gergin. Özellikle Aydın-Büyük Menderes çukurunun bulunduğu Denizli'den başlayıp Nazilli, Aydın, Kuşadası, Söke, Simav ve Sisam Adası’nın bulunduğu kesim gergin. Bu gelecek olan yeni deprem yukarıda saydığım yerlerden hepsinde olacak ama hangi sırayla olacağını kestirmek güç.

Buralara kesinlikle dikkat edilmeli!”

Ferhat TUTAK

Ferhat TUTAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER