GÜNÜMÜZ SİYASİ ANLAYIŞI ÜZERİNE

 *** siyaset anlayışım üzerine ....
Dini hususlarda, acaba olmaz, "inandım=iman ettim" diyeceksin, kabul. Peki 'siyasi anlayış' böyledir, hatta 'dünya' aynıdır diyebilir miyiz?
Kardeşlerim, EZELİ ve EBEDİ olan Allah'tır, ruhlar aleminde ise, ebedi hayat ahirettir. Ahiret seadeti ise, (fani dünya hayatında) imanı muhafaza ile eş orantılıdır. Bir an bile Allah'tan uzak kalamaz, kalmayı düşünemeyiz. İşte bu bir an'da ölürsek, ebedi hayatımızı kaybederiz. Onun içindir ki, Din görevlilerimiz her dualarının sonunda ---"....son nefesimizde ki buyrun, ...." diyerek kelime-i şeahadet söylemeye davet ederler.
Dostlarım, Fani olan dünya hayatı ve işleri için çalıştığımız-hırslandığımız kadar, malesef Allah için çalışamıyoruz."RIZK ALLAH'TANDIR" der, işimiz, aşımız ve evlatlarımızın yarınları için daha çok dertleniyoruz.
Şu kısa hayatımda gördüklerimden sonra diyorum ki,"kişiler,partiler hep değişmekteler. Hatta, ideolojik olarak görülebilen (Milliyetcilik, Milli görüş, sosyal demokrat vb) fikirler ve sahiblerinin dahi başkalaştığına şahit olduk. Karşı fikirlere saygılı olarak aynı coğrafyada paylaşmayı ve yaşamayı öğrenemedik. İllaki birilerini ötekileştirerek, guruplaştık ve geniş dünyayı, GÜZELİM TÜRKİYE'yi yaşanamaz hale getirdik."
İslam ve Osmanlı tarihine bakılınca öyle büyük dersler var ki;
1-Hazreti Ali efendimizin kan akmasın,ümmet bölünmesin dilerek, Hakem olayı'na yol verdiğini (Hilafetten feragat ettiğini) görmekteyiz ki, Allah O'ndan razı olsun.
2-İkinci Abdülhamit Han'ın yine yukarıdaki gerekçelerle çekildiğini,
3-Son Osmanlı Padişahı Vahidettin'in kuruş almadan ve Atatürk'ü yetkilendirerek (iç mücadele çıkmasın diyerek) ülkesini terk eylediğini,
4-Nice Padişahlarımızın Devletin bekası için canlarından (evlat yada kardeş) feragat ettiklerini gözlemekteyiz....
Hiç bir parti yada kişiyi kast etmiyorum, lakin böylesi feragatleri günümüzde göremiyoruz, belki de göremeyeceğiz. Babamlar ve bizim nesil, dört liderle (Demirel, Erbakan, Ecevit ve Türkeş) ömrünü geçirdi. Ve bu liderler ölene kadar hep yukarıda kalmayı istediler. Bu liderlerimizin kendilerinden sonra, ikinci adamlarını ben bilmiyorum, ya siz ?!
Değerli dostlarım, demem o ki, yakında (1 Kasım 2015 ) seçimlere gidiyoruz.Kendimize yakın gördüğümüz partiye oy vereceğiz. İlk defa oy veriyor değiliz, son da olmayacak ve yarın yine millete gideceğiz. Toplumda müthiş bir kutuplaşma var ki, beni korkutuyor, üzüyor.Herkes kendini haklı, yek diğerini düşman gibi görüyor ve ötekileştiriyor. Üst kattakilerin yarın ki hallerini bilmem amma bizler yine akraba, komşu ve arkadaş olarak aynı iş yerinde, köyde, mahallede yaşayacak, düğünümüze, cenazemize katılacağız. Yani biraz sükünet ve sabr olmayı tavsiye ediyorum. Fikriniz, zikriniz, idealiniz, yarınlarla ilgili düşünceniz tabi olsun amma yumrukları sıkarak toka yapmayı denemeyiniz, OLMAAAAZ.
Makalemi, fıkra gibi babamın bir aneknotu ile bitireyim: Yıllarca Demirel'in partisine oy verir ve yıllar sonra şunu söyler:
----"Ula bu adam bizi yıllarca kandırmış yaaaaa ! ".
YORUM EKLE
YORUMLAR
fikri
fikri - 5 yıl Önce

mantıklı