banner171

Taşova'da 23 Yıllık Kadın Fırın Ustası iş başında

Elemansızlıktan eşinin yanında çalışmaya başladı sonra usta oldu. Herşeyi kendileri yapıyorlar ve erkek ustalara taş çıkartıyorlar.

Taşova'da 23 Yıllık Kadın Fırın Ustası iş başında

İlçemiz Taşova'da 23 senedir fırıncılık yapan, Ayfer Kadıoğulları, taş fırında ürettiği ekmek ve pidelerle erkek ustalara taş çıkarıyor.

Alparslan köyünde, eşinin işlettiği fırında eleman sorunu yaşanması nedeniyle işe başlayan daha sonra eşi iş değiştirince fırını devralan Kadıoğulları (41), oğlu ve bir kadın elemanla fırınını ustalıkla işletiyor.

Evli ve 2 çocuk annesi Kadıoğulları'nın, kendi mayaladığı, yoğurduğu ve pişirdiği ekmek ve pideler rağbet görüyor. 

Kadıoğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fırıncılığın erkek işi olarak gördüğünüz amacıyla insanların kendisini ekmek pişirirken görünce şaşırdıklarını söyledi.

İşe ilk başladığında pek çok bireyin "Sen yorulursun, yapamazsın, gücün yetmez" sözleriyle düşüncelerini dile getirdiğini izah eden Kadıoğulları, "İşe başladığımda 'ya başaramazsam' diye çok korktum. Bu mesleği çok sevdim, vatandaşlara hizmet etmeyi sevdim. Ben sevdiğim amacıyla başardım tüm zorlukları. Evimin ekmeğini bu taş fırından çıkarıyorum." dedi.

- Ramazan pideleri Ayfer ustanın elinden

Fırınlarında ramazandan evvelce günde bin 500 ekmek çıkardıklarını, ramazanda ise 250 pide, 250 ekmek yaptıklarını bildiren Kadıoğulları, ekmek, pide yapar iken hijyene çok ehemmiyet verdiğini ve katkı maddesi kullanmadığını belirtti.

Müşterilerinin ürettiği pide ve ekmeklerin keyfini çok beğendiğini ifade eden Kadıoğulları, şu şekilde devam etti:

"Ben ekmeklerimi katkı bulunmayan üretiyorum, amacıylae bir katkı maddesi koymuyorum. Müşterilerim de ekmeklerimi çok beğeniyor ve keyfinin başka ekmeklerden daha güzel bulunduğunu söylüyor. Erkek fırıncılar beni acemi olarak görebilir öyle düşünebilirler fakat benim yaptığım ekmeklerin onların ekmeklerinden daha lezzetli bulunduğunu düşünüyorum."

Fırıncılığın hijyen isteyen bir iş bulunduğu amacıyla kadınların bu işi daha iyi yapacağına inandığını dile getiren Kadıoğulları, "Bu işi genellikle erkekler yaptığı amacıyla beni fırının önünde görünce şaşırıyorlar, aslında fırın ustalığı kadın işi, biraz ağır yönleri var ama temizlik çok mühim bu işte. O yüzden kadınlar daha çok başarılı olur." diye konuştu.

- "Elemanlarımı da kadınlardan seçiyorum"

İşlettiği fırında oğluna ve bir kadına istihdam gerçekleştiren Kadıoğulları, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Elemanlarımı da kadınlardan seçiyorum, daha tertemiz oluyorlar ve kafamız uyuyor. Ben okuyamadım fakat hep bir mesleğim olsun istedim ve başardığımı düşünüyorum, mesleğimi yürütüyorum. Ev hanımları da evde oturmasınlar, sevdikleri, başarılı olacaklarını inandıkları işleri yapsınlar. Bir işte yeter ki azmin olsun. Azim gerektiğince her şeyi yapıyorsun, çevremdekilerden olumlu reaksiyonlar alıyorum ve bundan çok mutluyum."

Fırında çalışan Salice Yılmaz ise keyifle çalıştıklarını belirterek, "İşimizi severek yapıyoruz, 2 bayan çalışıyoruz ve zamanımız güzel geçiyor. Sohbet ederek ekmeklerimizi pişiriyoruz ve bu yüzden yorulmuyoruz. Bence bu işin erkeği, kadını yok. Evden çıkıp çalışmak çok güzel bir şey, bir kadının yanısıra çalışmak daha güzel, uyumluyuz ve neşe içersinde çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 02:59
YORUM EKLE