banner192
banner188

Canan Karatay'dan şeker uyarısı geldi!

Çanakkale'nin Biga ilçesinde düzenlenen bir etkinliğe katılan Prof. Dr. Canan Karatay, 4 Şubat Kanser Günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu.

Canan Karatay'dan şeker uyarısı geldi!

Canan Karatay, bugün Biga Belediyesi tarafından düzenlenen kültür ve sanat etkinliğine katıldı. 4 Şubat Kanser Günü ile ilgili düzenlenen etkinlikte önemli konularda konuştu. “Sağlıklı Beslenme” ile ilgili söyleşiye katılan Canan Karatay, şekerin zararlarını anlattı.

Şeker ve insülinin kanserin başlıca nedeni olduğunu belirten Karatay, sağlıklı beslenmek sayesinde bu hastalıklardan korunulacağının altını çizdi. Günümüzde şeker tüketiminin çok yüksek oranda olduğunun altını çizen Karatay, şeker hastalarına verilen diyet listelerinin de yanlış olduğunu ifade etti.

Şeker Hastalarına 8 – 10 Ekmek Veriliyor

Şeker hastalarına günlük 8 – 10 dilim ekmek verildiğini ve ardından da şeker hastalarının iyileşemediğini söyleyen Karatay, bu hastalıkta beslenmenin büyük öneme sahip olduğunu, sadece hasta kişinin değil tüm ailenin dikkatli beslenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Şeker ve kanser hastalığının günümüzde en çok görülen hastalıklar olduğunun altını çizen Karatay, bu hastalıklardan kurtulmanın da mümkün olduğunu belirtti.

Hiçbiri Genetik Hastalık Değildir

Günümüzde var olan hastalıkların hiçbirisinin genetik olmadığını belirten Karatay, bu hastalıkların tamamının kişinin beslenmesine bağlı şekilde ortaya çıktığını söyledi. Şeker hastalığının tanısının da yanlış konduğunu söyleyen Canan Karatay, şeker ölçüm cihazları ile yapılan testlerin her zaman doğru sonucu vermeyeceğini belirtirken bir kişinin şeker hastası olup olmadığını anlayabilmesi için ya tokluk şekerine bakması ya da kan insülin testi yaptırması gerektiğin, ancak bu şekilde doğru sonuca ulaşacağının da altını çizdi.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER