banner192
banner188

Gereksiz sezaryen yapan doktora yaptırım geliyor!

Son dönemde artış gösteren sezaryenle doğum konusunda Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, gereksiz yere sezaryen yapan doktorlara yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Gereksiz sezaryen yapan doktora yaptırım geliyor!

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda gereksiz olduğu hallerde bile çok sık başvurulan sezaryenle doğum hakkında gerekli çalışmaları başlattı. Sezaryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu belirten bakanlık, bu konuda doktorlara bazı yaptırımların yolda olduğunu belirtti.

Açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan geldi. Akdağ, bazı programlara katılmak için geldiği Ordu’da İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda sağlıkla ilgili önemli konular hakkında görüş bildiren Akdağ’ın gündeminde sezaryenle doğum vardı.

Sezaryenle Doğum Gereksiz Miktarda Arttı

Türkiye’de son dönemde sezaryenle doğum oranında ciddi artış gözlendiğini belirten Recep Akdağ, bu konuya el atmak için bazı atılımlarda bulunacaklarını ifade etti. Sezaryenin özellikle bazı hastanelerde ve bazı doktorlar tarafından çok sık uygulandığının altını çizen Bakan, bu konuda gerekli yaptırımların uygulamaya konulacağını belirtti.

Türkiye’nin sezaryen konusunda dünyanın zirvesine çıkmayı başardığını dile getiren Akdağ, bundan sonra gereksiz yere sezaryen yapan hastanelere mevzuatta yer alan yetkiler çerçevesinde ceza uygulanmaya başlayacağını ifade etti.

Bıçak Kemiğe Dayanmış Durumda           

Sezaryenle doğan bebeklerde ve anne adayında ölüm riskinin normal doğuma oranla çok yüksek olduğunu belirten Bakan, sezaryenle doğan bebeklerin şişmanlık oranının da çok yüksek olduğunu söyledi.

Mecburi olmayan durumlarda sezaryen ile doğum yaptırmanın gereksiz bir işlem olduğunu belirten Akdağ, başta şehir hastaneleri olmak üzere tüm hastanelerin doğum bilgilerinin kontrol edileceğini ve bu kapsamda gereksiz işlem yaptığı tespit edilen hastane ve doktorlar hakkında işlem yappılacağını sözlerine ekledi.  

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER