Hapşırırken sakın bu hatayı yapmayın!

Uzmanlardan hapşırık sırasında yapılan çok önemli bir hata konusunda ciddi uyarı geldi. Birçok insanın hapşırmayı engellemek için nefesini tuttuğunu belirten uzmanlar, bu durumun sonuç olacağı durumları anlattı.

Hapşırırken sakın bu hatayı yapmayın!

İnsanlar gün içerisinde birçok farklı nedenden dolayı hapşırabilirler. Hapşırığın oldukça doğal bir hareket olduğunu belirten uzmanlar, bu olayın en basit ve sade şekilde gerçekleşmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Birçok kişinin hapşırmamak için bazı yollar denediğini ve yanlış hareketlerde bulunduğunu belirten uzmanlar, hapşırmaya engel olunduğu anda meydana gelebilecek ciddi sorunlar hakkında detayı bilgi verdi.

Hapşırırken Nefesinizi Asla Tutmayın

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar, hapşırmaya engel olunması durumunda beyin kanaması ve felç gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğinin altını çizdi. Hapşırma sırasında vücutta çok yüksek bir basınç oluştuğu belirtilirken, bu basınç sırasında çok kuvvetli hapşırıldığında bayılma görüleceği gibi hapşırığa engel olunmak için ağız ve burunun kapatılması durumunda akciğerlerin yırtılabileceği ifade edildi.

Tazyikin etkisi ile beyinde de ciddi hasarlar oluşabileceğinin altını çizen uzmanlar, bu risklerin başında beyin kanaması, göz damarlarının çatlaması, kulak zarının patlaması ve felç gibi ciddi hastalıkların geldiğini de vurguladı.

Şiddetli Hapşırma Kalbi Durdurabilir

Hapşırığı kesmenin yanı sıra çok şiddetli şekilde gerçekleştirmenin de bazı sorunlara neden olabileceğinin altını çizen uzmanlar, çok şiddetli hapşırıldığı zaman ani kalp durmalarının da yaşanabileceğini ifade etti.

Hapşırığın en önemli nedenlerinin başında gelen nezle ve grip tarzı hastalıkların geldiğini belirten uzmanlar, mümkün olduğunca bu tür hastalıklara yakalanmamak için özen gösterilmesinin en doğru hareket olduğunun da altını çizdi.  

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER