İnsanlar birbirine bundan aşık oluyormuş!

İnsanların birbirlerine neden aşık oldukları ile ilgili bir araştırma yapıldı. Araştırma Miami Üniversitesi görevlisi Prof. Berit Brogaard tarafından yapıldı.

İnsanlar birbirine bundan aşık oluyormuş!

Aşkın tarihi yüzyıllardır bir türlü yapılamamaktadır. İnsanların kalbinde farklı hislere neden olan, mutluluk ve huzur veren, ancak bittiğinde kalp kırıklığı ve büyük üzüntüye neden olan aşk ile ilgili bir araştırma yapıldı.

Miami Üniversitesi’nde görevli Prof. Berit Brogaard tarafından yapılan araştırma sonucunda insanların birbirlerine neden aşık oldukları ile ilgili bazı bilgilere ulaşıldığı belirtildi. İnsanların aşık olmaya kalplerinden gelen bir hisle başladıklarını düşündüğünü belirten Brogaard, aslında aşkın biyokimyasal bir olay olduğunu söyledi.

Aşk Beyin Sinyaliyle Başlıyor         

Aşık olmadan önce beyinden bazı sinyallerin gelmeye başladığını söyleyen Brogaard, duygunun kalbe daha sonra geldiğini sözlerine ekledi. Aşkın önce beyinde başladığının altını çizen profesör, nörolojik alanda yaptıkları incelemeler sonucunda bu durumu bilimsel olarak da ortaya koyduklarını sözlerine ekledi.

Aşk Çevresel Faktörlerden Daha Etkili

Aşkın çok etkili bir faktör olduğunun altını çizen Brogaard, çevresel etkenlerin bile kişiyi bu kadar etkilemediğini ifade etti. Aşık olan kişinin eni elektriklenme, duygu yoğunluğu, kalbinin hızlı atması gibi durumlar yaşadığını ve daha enerjik olduğunu belirten profesör, insan hayatında en etkili duygulardan birisinin bu olduğunu vurguladı.

İnsanların sosyal hayata ayak uydurmak için ilişki yaşama zorunluluğu hissettiğini ve bu işi daha da ileri taşıyarak evlendiğini belirten Brogaard, birçok evliliğin aşk olmadan başlamasından dolayı boşanmaların da arttığını söylerken, insanların gerçekten aşık olmadan evlenmemeleri yönünde uyarıda bulundu.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER