banner192
banner188

Sağlık Bakanlığı devrim gibi bir karar aldı!

Sağlık Bakanlığı'nın sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında ikinci döneme geçildi. Bu kapsamda temel amaç hastalara daha kaliteli hizmet vermek olacak.

Sağlık Bakanlığı devrim gibi bir karar aldı!

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm” projesinin ikinci kısmına nihayet geçildi. Bu bölümde yapılması beklenen gelişmeler ise hastalara çok daha kaliteli sağlık hizmeti vermek yönünde olacak.

Projenin ilk ayağında hastaların ve sağlık sektörünün eksiklerini, ihtiyaçlarını belirleyen Sağlık Bakanlığı, bu amaçla saha çalışmaları gerçekleştirmişti. Yapılan araştırmaların sonucunda yeni adımın sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale getirilmesi şeklinde olacağı belirtildi.

Sağlıkta Dönüşümün İkinci Dönemi Başlıyor

Projenin birinci adımında görev, Türkiye genelinde yaşayan vatandaşların hem fiziksel olarak hem de maddi olarak her türlü sağlık hizmetini kolayca alması yönünde gerçekleştirilmişti. Bu kapsamda gerekli inceleme ve tedbirlerin ardından ikinci kısma geçildiği belirtildi.

İkinci kısmın amacının tamamen sağlık hizmetlerini çok daha kaliteli şekilde sunmak olduğunu ifade edilirken, gerekli stratejinin oluşturulması adına gerekli çalışmaların bakanlık tarafından başlatıldığının altı çizildi.

Kronik Hastalar Hedefleniyor

Bu kapsamda Türkiye genelinde 550 sağlık çalışanının 140 sağlık kuruluşunu gezdiği ve vatandaşlarla görüştüğü belirtildi. İkinci adımda en büyük hedefin özellikle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar olduğu belirtilirken, son dönemde ülke genelinde kronik hastalıklarda artış gözlendiğinin altı çizildi.

Kronik hastalıkları hedef alan yeni adımda diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok kronik hastalığın düzenli takibi ve tedavisi için adımlar atılacağı öğrenildi. Kurulacak sağlıklı yaşam merkezleri sayesinde ise hastalara çok daha kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor. Bu hizmetler arasında beslenme danışmanlığı, fizyoterapi, prikolojik danışmanlık ve sigara bırakma da yer alacak.  

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 22:05

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER