banner192
banner188

Yeşilbiber hakkında şok eden iddia!

Yeşilbiber ile ilgili ortaya atılan iddia duyanları şaşkına çevirdi. Biberlerde zirai ilaç kullanıldığı ve bu nedenle uzun ömürlü olduğu iddialarına cevap Süleyman Kayhan'dan geldi.

Yeşilbiber hakkında şok eden iddia!

Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, yeşilbiber için ortaya atılan iddialara cevap verdi. Son günlerde özellikle yayın organlarında biberin ömrünü uzatmak için zirai ilaç kullanıldığını ve biberlerin bu nedenle sündüğünü duyduğunu belirten Kayhan, bu iddiaların kesinlikle gerçek olmadığını sözlerine ekledi.

Biberlerin lastik gibi uzadığının ve kolay kolay kopmadığının bir gerçek olduğunu belirten Kayhan, bunun nedeninin ise söz edildiği gibi zirai ilaçlar olmadığı, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderilen biberlerinin suyunun çekilmesinden dolayı sünmeye başladığını söyledi.

Zirai İlaç Kullanımı Kesinlikle Yalan

Yeşilbiberde zirai ilaç kullanım iddialarının bazı çevrelerce ortaya atıldığını ve kasıtlı yapıldığını belirten Kayhan, böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığının altını çizdi. Kayhan, biberlerde hem zararlı hem yararlı böceklerin bulunduğunu söylerken, yararlı böceklerin zararlı böcekleri yediğini ifade etti.

Zirai ilaçların kimyasal olmasından dolayı tüm böcekleri öldürücü etkiye sahip olduğunun altını çizen başkan, özellikle seralarda yeşilbiber üretiminin sıkıntılı olacağını sözlerine ekledi.

Biberler Suyu Çekildiği İçin Sünüyor

Biberlerin eskisi gibi kırılmadığı ve sündüğünün doğru olduğunu söyleyen Kayhan, bunun nedeni olarak zirai ilaçların gösterilmesinin çok yanlış olduğunu söylerken uzun yola gönderilen biberlerde zamanla su çekilmesine bağlı sünmeler yaşanabileceğini vurguladı.

Seralarda ilaç ve gübre kullanımının kesinlikle söz konusu olmadığının altını çizen Kayhan, bunun yerine biyoloji ile mücadelede yararlı böceklerin kullanıldığını sözlerine ekledi.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER