banner192
banner171

18 milyon iOS kullanıcı büyük tehlikede!

akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak bilinen iOs işletim sisteminde büyük bir tehlike ortaya çıktı. iOS işletim sistemi kullanan 18 milyon kişi tehlike altında.

18 milyon iOS kullanıcı büyük tehlikede!

Son dönemde özellikle Android işletim sistemli cihazlar için söz edilen tehlikenin aslında Apple’ın iOS işletim sistemi için de geçerli olduğu belirtildi. Telefonlar üzerinden sürekli olarak yapılan işlemlerin dolandırıcıları harekete geçirdiği belirtilirken, işletim sistemlerinden veri hırsızlığı yapıldığı belirtildi.

 Apple’ın iOS işletim sistemi kullanıcılarının yüklediği her uygulamanın denetimden geçtiği belirtilirken, son gelen haberlerin hiç de o yönde olmadığı ifade edildi. Denetimler sayesinde sadece hırsızların hazırladığı uygulamaların engellenebildiği, diğer uygulamalar üzerinden dolandırıcılık yapıldığı belirtildi.

iOS Üzerinden Büyük Tehlike

iOS üzerinden indirilen uygulamalarda bazen büyük açıkların bulunduğu ve bu açıkları fark eden hackerların ise kişinin tüm özel bilgilerine erişim sağlayabildiği belirtildi. Güvenlik açığı bulunan uygulamaların tespit edildiği ve özellikle çok popüler bir hale getirildiği öğrenilirken, bu uygulamaların indirilmesi ile birlikte telefonların tehlikeli hale geldiği ifade edildi.

Şu anda iOS üzerinden indirilen ve çok popüler olan 76 uygulamada oldukça büyük güvenlik açıklarının tespit edildiği ve bu uygulamayı indiren kullanıcıların şu anda tehlikede olduğu belirtildi. Uygulamalar üzerinde gerçekleştirilen incelemelerde ise birçok uygulamanın App Transport Security kullandığının tespit edildiği ifade edildi.

18 Milyon Kişi Tehlike Altında

iOS işletim sistemli telefon kullanan ve söz konusu 76 uygulamayı telefonuna indirmiş olan 18 milyon kullanıcının şu anda büyük tehlikede olduğu açıklandı. Söz konusu 18 milyon kullanıcının telefonunda bulunan ve özellikle bankacılık ile ilgili programların erişilebilir durumda olduğu da  gelen bilgiler arasında yer aldı.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER