banner192
banner171

FBI'ın 2 saatte yaptığı işi 34 dakikada yaptı!

FBI'ın 2 saatte yaptığı testi 34 dakika gibi kısa sürede yapacak kiti hazırlayan Türk bilim adamı son günlerin en çok konuşulan ismi oldu.

FBI'ın 2 saatte yaptığı işi 34 dakikada yaptı!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay, oldukça önemli bir buluşa imza attı. Onay, FBI’ın 2 saatte sonuç aldığı DNA kişi tanıma testini 34 dakikaya indirmeyi başardı.

Onay, çalışmalarının sonucunda “Süper hızlı DNA Temelli Kişi Tanıma Kiti” hazırlamayı başardı. Onay’ın hazırladığı ve 34 dakikada sonuç veren bu kitin FBI’ın gerçekleştirdiği tahlili bile geride bıraktığı ifade edildi.

FBI 2 Saatte Tahlili Yapıyor

Test hakkında açıklamada bulunan Onay, normalde test süresinin 6 saati bulduğunu söylerken FBI’ın bu testi 2 saate düşürdüğünü kendisinin ise 34 dakikaya kadar indirdiğini ifade etti. Üniversitede 15 yıldır görev aldığını belirten Onay, 100 binden fazla genetik test gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Onay’ın çalışmalarının sonunda hazırlamayı başardığı süper hızlı DNA temelli kişi tanımlama kitinin satışını gerçekleştirmeye başlayacağı belirtilirken, Türkiye’ye ekonomik destek olmak adına kitin yurt dışına verilmeyeceği belirtildi.

Kit %100 Güvenli Çalışıyor

Doç Dr. Hüseyin Onay’ın gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda elde edilen DNA kiti üzerinde yapılan çalışmalarda %100 güvenli çalıştığının da kanıtlandığı ifade edildi. Sorunsuz bir şekilde çalışan bu kitin, gerçekleştirilen testlerin en kısa sürede sonuçlanmasını sağladığı belirtildi.

Hücre izolasyonu yerine tükürükten işlem yaparak süreyi kısalttıklarını belirten Onay,  bu çalışmalar sırasında gerçek DNA örnekleri kullandıklarını da sözlerine ekledi. Kit üzerinde çalışmalara devam edeceklerinin de altını çizen Onay, süreyi 30 dakikaya indirmeyi deneyeceklerini de sözlerine ekledi.

Dicle SALDIRAN

Ajans05 gündemde gelişmeleri takipçilerimize en hızlı şekilde aktarmak ve doğru haber ulaştırmak ilkemizdir.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER