banner171

Google Play Store dev temizliğe hazırlanıyor!

Google'ın dev uygulama mağazası Google Play Store, büyük bir temizliğe hazırlanıyor. Mağazanın milyonlarca uygulamayı sileceği açıklandı.

Google Play Store dev temizliğe hazırlanıyor!

Dünyanın en büyük uygulama mağazalarından biri olan Google Play Store, önemli bir adım atma kararı aldı.  Mağaza, bünyesinde yer alan milyonlarca uygulamayı temizlemeye hazırlanıyor. Temizlenecek uygulamalar ise merak konusu oldu.

Google'dan yapılan açıklamada, mağazanın bünyesinde bulunan ancak Google Kullanıcı Veri Poliçesi’ne uymayan uygulamaları tespit ederek temizleme işlemini gerçekleştireceğini duyurdu. Bu uygulamaların bir çoğunun indirim sırasında özel izinler istediği ancak gizlilik politikasına uymadığı ifade edildi.

Poliçeye Uygun Olmayan Tüm Uygulamalar Silinecek

Google Play Store üzerinden sunulan birçok uygulama kullanıcılardan kamera, mesajlar, mikrofon, hesaplar ya da bağlantılar gibi kısımlara erişim izni talep ediyor. Google, bu tür izinleri isteyen ancak gizlilik politikasına uymayan uygulamaların büyük risk oluşturabileceğini belirtti.

Bu aşamada kullanıcılarının güvenliğini ön planda tutan Google, uygulamalardan Play Store’un ilkelerine uymalarını ya da özel izin istemekten vazgeçmelerini isteyecek. Bu istekleri geri çeviren uygulamalar ise tamamen kaldırılacak.

15 Mart Tarihine Kadar Zaman Tanınacak

Google tarafından belirlenen uygulamalara yapılan uyarının ardından 15 Mart tarihine kadar zaman tanınacağı öğrenildi. Bu zamana kadar istenilen düzenlemeleri yapmayanların Play Store ile ilişkiler kesilecek.

Google’ın bu sayede bünyesinde bulunan ve hiçbir işe yaramayan ölü uygulamalardan da kurtulması planlanıyor. Google, yaptığı bu hareket ile uygulama mağazasını en azından Apple’ın App Store’u kadar temiz bir ortam haline getirmeye hazırlanıyor. Mağazadan silinecek olan uygulamalar ise henüz bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 16:56
YORUM EKLE