Turizmde marka şehir olmanın kriterleri

    Turizm açısından marka kent olmanın başında, sahip olunan kültürel mirasın korunması olmak üzere, fiziki olmayan değerlerin de ziyaret nedeni olarak geliştirilmesi  ve özellikle de kente ihanet etmeyen bir yapı dokusunun yani geçmişten günümüze bir köprü oluşturacak kentin karakteristiğine uygun bir  mimari tarzının oluşturulması gelmektedir.
    Kültürel miras, turizmin önemli bir parçasıdır. Yapılan araştırmalar  günümüzde kültürel miras ziyaretçi profilininin geçmişe  oranla  genç,  varlıklı, eğitimli ve teknolojiye  aşina insanların oluşturduğunu ,bu grubun ziyaretçi başına daha  çok harcama yaptıklarını, geceleme oranlarının ise 2-5 gece olarak diğer ziyaret
nedenlerine göre oldukça yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
    Kültürel mirası nasıl değerlendireceği. Kültürel mirastan alışılmış geleneksel biçimde yararlanmak yerine, tüm dünyanın ilgisini çekecek bir ziyaret nedeninin oluşturularak sahip olduğpumuz kültürel miras ile kentimizide bir cazibe merkezi yapmamız yani Amasya’yı turizmde bir marka haline getirmemiz gerekir. 
    Yıllar önce hükümet bazı illerimizle ile birlikte Amasya’ yıda marka kent ilan etti.Kentin yöneticileri  ve idarecileri bazı söz sahipleri ile halktan toplumdan uzak sadece biz biliriz edasıyla raporlar düzenlemeye başladılar, toplantılar yapıldı. Nasıl toplantılar sadece Amasya’ ya atanmış ve Amasya’yı kültürünü geçmişini bilmeyenlerle birlikte Amasya çöreği ve semaver çayı eşliğinde yapılan toplantılardan alınan sonuç Amasya’dan marka şehir olmaz Amasya kültürel varlıkları ile zaten az da olsa biliniyorrr böyle kalsın sonucuna vardılar ki Marka kent çalışmaları da sadece dosyalarda kaldı. 
    Marka kent olmadık ama önümüzde bir fırsat daha var.Turizmde marka olmak.Tabi turizmde marka olmak istiyorsak artık  tribünlere oynamaktan vazgeçmemiz , kaynaklarımızı belirleyeceğimiz stratejik hedefler  doğrultusunda akılcı ve  kararlı bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Bunun içinde ildeki tüm kurumların, STK.ların, ve halkın katılımın sağlandığı ortak akıl çalışmaları ile sahip olduğumuz  kültürel mirastan akılcı biçimde yararlanmamız halinde  turizmde  kalıcı büyük başarılara imza atarak Amasya’mızı turizmde bir marka kent haline getirebiliriz. Turizmde istediğimiz hedeflere ulaşmak demek yerel ekonomininde güçlenmesi demektir. Bacasız sanayşi olarak adlandırılan turzimdeki başarı Amasya’da   yeni iş imkânlarınıda beraberibnde getirerek  ilimizin kalkınmasına olumlu katkı sağlayarak yerel kimliğimizi de  güçlendirecektir.
    Yetki bende ,ben biliyorum anlayışından uzak  halkın katılımı ile  ortak akılla geliştireceğimiz  yaratıcı-yenilikçi çözümler, (ziyaret nedenlerinin kanıtlanması, ziyaretçilere deneyim yaşatılması,geziyle ilgili bir anı oluşturulması gibi) yeni nesil kültürel miras ziyaretçi profilini mutlaka  cezbedecektir. Yoksa yapılan sıradan övgüler ve kültürel mirasın düz mantıkla , sıradan bir biçimde tanıtılmasıyla turizmde marka olunmaz. Unutmayın; Bir yeri gezen ziyaretçiler kendilerini  düşündürecek,heyecanlandıracak beklenti ötesi etkinliklerle karşılaşmayı umut eder. Bu beklentileri gerçekleştirecek bir şehirler, ziyaret edilmeye değer bir yer olarak anılır ve ünlenir.
    Sosyal medya, benzer yaratıcı-yenilikçi çözümlere çok açık ve oldukça ekonomik iletişim fırsatları sunuyor. Şüphesiz etkin bir şekilde kullanılması şehre sayısız kazançlarsağlar. Ayrıca, kültürel mirasın dahi cezbedici biçimde sanal ortamda sergilenmesiiçin imkânlar sunar.Seyahat edenler büyük bir çogunluğu  gezdikleri-gördükleri yerleri çektikleri video ve fotoğrafları medya üzerinden paylaşmakta. Tüm bu gelişme ve veriler, gidilecek/görülecek yer pazarlamasında sosyal medyadan  yararlanmamızın gerekli olduğunu açıkça göstersede soyal medyadaki milyonlarca mesaj ve görüntü arasından yaratıcılıkla seçilen olmak ta başlı başına bir hüner ve çaba gerektiriyor.
    Şimdi sorsam. Büyük bir kenttesiniz.30 katlı bir gökdelene asansörle 25.kata çıkıyorsunuz.Aynı asansöre binen  ve aynı kata çıkanlar size  en kısa süre içinde şehirlerini nasıl anlatacağını sorsa ve 25 saniye süreniz olsa ne anlatmak istediniz. Muğlak kelimelerle 8500 yıllık Amasya diye muğlak bir  cümleyle başlayıp 25 saniyede hiçbir şey anlatamamayımı? Yoksa  gerçekçi ve çarpıcı bir -iki kelimeyle anlatabilmeyi ?
    Unutmayın araştırmalar dünyada hiçbir şehir sadece tanıtımla hiçbir kentin marka  olmadığını belirtir.  Turi

YORUM EKLE