Türkiye Ekonomisinde En Hızlı Büyüyen Sektörler

Son yıllarda Türkiye Ekonomisinde büyüme rakamları yüzde 3 seviyelerine kadar gerilerken, bazı sektörler ve Türk şirketlerinin ekonomiye ters orantılı olarak büyüme rakamları elde etmesi dikkat çekiyor. 20 Milyon Türk Lirası gibi oldukça yüksek bir kar açıklayan 17 şirketin, yüzde 3 civarına kadar düşen büyüme rakamlarına tam ters veriler sunması bazı sektörlerin oldukça yüksek bir büyüme potansiyeli olduğunu gösterdi.

Çimento sektöründeki şirketler geçen yıl yüzde 20'nin üzerinde büyüyen kâr ve satış rakamları ile dikkat çekiyor. Bolu Çimento, Aslan Çimento, Batısöke Çimento öne çıkan şirketler arasında yer alıyor. Bunlara ilave olarak cam sektöründe Trakya Cam, taş, toprak sektöründe Kütahya Porselen dikkat çeken diğer firmalar arasında..

Taş, toprak sektöründeki hisselere ağırlıklı olarak yerli yatırımcılar sahip. Sektördeki hisselerin yüzde 55'i aracı kurumlarda, yüzde 24'in bankalarda, sadece yüzde 18’lik kısmı yabancılarda bulunuyor. Kriz dönemleri dışında sektördeki hisselerin getirileri yıllık bazda yüzde 40’lara kadar çıkabiliyor. Yani bu sektördeki hisseler neredeyse yıllık faizin dört katı kazanç sağlıyor. Tera Menkul Değerler çimento sektörü analistleri, mart başında Bolu Çimento için tavsiyelerinin “al", fiyat hedefinin ise 7,50 TL olduğunu belirtiyor. Çimento sektöründe Bolu Çimento için “al" önerisinde bulunuyor. Batısöke Çimento 81 milyon dolar piyasa değerine sahip ve fiyat/kazanç oranı 6,86 ile makul seviyede bulunuyor. Listede yer alan Trakya Cam için de analistler “al" tavsiyesinde bu 1 umuyor.

BİLİŞİMDE LOGO VE İNDEKS

Performansları ile yatırımcıların gözdesi haline gelen bilişim sektörü şirketleri, yatırımcıların yakın takibinde bulunuyor. Geçtiğimiz yılın kasım ayında açıklamada bulunan Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı Mehmet Buğra Koyuncu, son dört yıldır yüzde 50 civarında büyüdüklerini, ürettikleri katma değerin önemli bölümünü Ar-Ge'ye, yani hizmete dönüştürdüklerini söyledi. Şirketin geçen yıl gerçekleştirdiği performansına baktığımızda da yatırımcısına yüzde 518 getiri sağladığını görüyoruz. İndeks Bilgisayar ise 2015 yılını yüzde 40 getiri ile tamamladı. Şirketin halka açık kısmının yüzde 23,79'u yabancılarda bulunuyor. Yabancı yatırımcının yılbaşındaki payı ise yüzde 26,62 seviyesindeydi.

GÜBRE FABRİKALARI VE HEKTAŞ

Gübre sektöründe Gübre Fabrikaları ve Hektaş hem kâr hem de satış büyümesinde dikkat çekiyor. Gübre Fabrikaları’nın satışları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artarken kârı daha yüksek bir performans sergiledi ve yüzde 122 artış gösterdi. Hektaş’ın ise satışları yüzde 22,78 oranında artış kaydederken kârı yüzde 23,22 oranında büyüdü. Sektörün büyüme potansiyelini koruduğu gözleniyor. Sektörün kârlılığını önemli ölçüde etkileyen ise ham madde. Türkiye, kimyevi gübre üretiminde kullanılan hammadde kaynaklarına sahip bulunmuyor. Doğalgaz, fosfat kayası, potasyum tuzlan gibi ana girdilerin yaklaşık yüzde 95’i dış pazarlardan temin ediliyor. Dışa bağımlılık nedeniyle uluslararası pazar koşulları ve döviz kurları sektör için önemli unsurlar arasında yer alıyor. Sektörde yüzde 31,58lik pazar payına sahip olan Gübre Fabrikaları’nın satışlarının önemli bir kısmı Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

FARKLI SEKTÖRLERDE DİKKAT ÇEKENLER

Geçtiğimiz yıl kârlılıkları ile dikkat çeken şirketler arasında farklı sektörlerde faaliyet yürüten şirketler de bulunuyor. Bu firmalar hem kâr hem de satış artışında yüzde 20*1 ik büyüme gösterdi. Ege Endüstri, Tuborg, Parsan, Royal Halı, Kardemir D listede yer alan firmalar arasında. Kardemir ile ilgili değerlendirmede bulunan İş Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Başak Dinçkoç, hisse için yüzde 33,36 oranında getiri öngörüyor. Dinçkoç’un hedef fiyatı ise 2,32 TL seviyesinde. Sermayesinin yüzde 95,6'9'u Breweries’a ait olan Tuborg, son beş yıllık bilançolarına göre yükselen ivmesini koruyor. Şirket zarardan kâra döndü ve ardından istikrarlı bir şekilde kârını artırıyor. Ege Endüstri de son üç yılda satışlarını ve kârını artıran bir diğer firma. Halka açık kısım içindeki yabancı payı yüzde 18. Uzmanlar piyasalarda volatilitenin arttığı dönemlerde hisselerde yabancı payı yüksek şirketlerde satışların gelebildiğini, bu nedenle temkinli hareket edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

YORUM EKLE